خطرات ترافيكي و نماي شهر در مواجه با تلویزیون های شهری

تلویزیون شهری چه خطراتی شهری را ایجاد می کند؟

 اينك در سرتاسر جهان بيلبوردهاي تبليغاتي شهري جاي خود را به نمايشگرهای LED و تلويزيون هاي شهری داده است و استفاده از اين فن آوري رشد بسيار زيادي در جوامع گوناگون داشته است اما در بسياري از كشورها استفاده از نمايشگرهای LED تبليغاتي با محدوديتهايي روبرو شده است و اين به دليل امكان خطر آفرين بودن اين نمايشگرها براي رانندگان عنوان شده است. اين مقاله با استناد به تحقيقات و آمار تاييد شده به ميزان اين احتمال مي پردازد.

 اجازه دهید با عوامل خطر شروع کنیم: این سناریو را در نظر بگیرید: یک فرد در حال رانندگی،تلویزیون شهری كه در حال پخش ويدئوي تبليغاتي است را مي بيند، غرق در تماشاي تصاوير مي شود و با فراموش کردن شرايط ترافیک اطراف ، وضعیت خطرناکي براي خود و ديگران بوجود مي آورد. اين مسئله چگونه اتفاق می افتد؟

با استناد به تحقیق بعمل آمده توسط Romir Monitoring، نماینده انحصاری Gallup International در روسیه، معلوم مي شود خطر ناشي از نمايشگرهاي تبليغاتي (ويدئويي و ثابت) از لحاظ نظری در مكان دوازدهم( 7% خطر آفريني ) لیست عوامل خطرناک ترافيكي وجود دارد.

بالاترین رده خطر به رفتار غیر معمول سایر وسایل نقلیه( 58%) و رفتار غير معمول عابرين( 57%)، و همچنین شرایط آب و هوایی غیر منتظره (42%) داده شده است.به نظر می رسد تبلیغات جاده ای تنها( 7%) برای رانندگان خطرناک است.در واقع بر مبناي اين آمار اثبات شده است كه بطور كلي ميزان خطر آفريني تلويزيون هاي شهري (ثابت و ويدئويي)كمتر از 1% است و این بدان معنی است که تبلیغات در فضای باز پایین ترین عامل خطر را دارند.خطرات احتمالی دیگر این مجموعه شامل:

- اشتباهات راننده و مسافران

- استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی

- حواسپرتي ناشي از رادیو یا دستگاه پخش سی دی در یک وسیله نقلیه

- نقص فنی خودرو - مشكلات روحي و جسمي راننده

- كشيدن سیگار در هنگام رانندگی

مطالعه آزاد US-led در سال 2006 توسط VTTIبرای National Highway Traffic Safety Administration) NHTSA ) درباره احتمال افزایش خطر به علت حواس پرتی عنوان كرد:"تماشاي بيش از 2 ثانيه يك موضوع باعث افزايش خطر تصادف مي شود اما اگر اين نگاه كردن به نگاههاي كوتاه مثلا به 2 نگاه كوتاه بطوري كه كه هم به اطراف توجه شود و هم به موضوع بيلبوردها خطري متوجه راننده نمي شود .

بنابراين به این نتیجه مي رسيم که:هیچ ارتباطی قابل ملاحظه اي بین تابلوهای تبلیغاتی دیجیتال و تصادفات وجود ندارد.

تلویزیون شهری و معماری شهر:

آیا تلويزيون شهری در چشم انداز شهر تاثیر منفی می گذارند؟ این یک مسئله مشكل تر است چونكه بيشتر بر طبق سلايق و نظرات شخصي است تا واقعيت. تلويزيون هاي شهري بخشی از "ساختارهای تبلیغاتی" محسوب مي شود.. شهرداريها در سراسر جهان با تبلیغات در فضای باز و ساخت سازه های غیر قانونی در شهرها مخالفت می کنند.از طرف دیگر نمايشگرهاي LED تبلیغاتی رنگها و اشكال هندسي غير معمولي را به معماري شهري اضافه مي كنند. در ذيل نظر برخی از متخصصان از کشورهای مختلف آمده است:

نظر شورای شهر Boston در تركيب ويدئو وال و سالن نمايشگاه بوستون كه در سال 2012 جايزه بهترين را دريافت نمود بدين شرح است:"هنگامي كه تكنولوژي ديجيتال به عنوان عضوي اضافه در معماري تلقي نگردد بلكه به عنوان يك فاكتور هماهنگ و يكنواخت با نما بكار برده شود بهترين نتيجه حاصل مي شود."

یا در نظر گرفتن نظر عضو شورای Cleveland:"تلويزيون هاي شهري هماهنگ و هم سو با يك نماي شهري بي نقص هستند ، آنها اينكه ما شهري پذيراي فن آوري داريم را القا مي كنند و در واقع ما مدرنترين و بروزترين شيوه تبليغات را تجربه مي كنيم" صدها نقل قول مشابه وجود دارد. اما آنچه مهم تر است، جمعیت رو به رشد تابلوهای دیجیتالی در فضای باز است. به همان سرعتی که ما دوست داریم.

به عنوان مثال: آمریکا كه پیشرفته ترین کشور از نظر تبلیغات مدرن است، تنها3600 تلویزیون شهری از مجموع 400000 سازه تبليغاتي دارد. در مورد روسیه فقط 1000 تابلوهای تبلیغاتی دیجیتال شهري موجود است. اما این تعداد در حال افزایش است، و این به معنای افزايش تقاضا است.ساختارهاي تبليغاتي ديجيتال (LED يا LCD) كيفيت آگهي هاي تبليغاتي را بهبود مي بخشد.اطمينان از تغییر سریع مطالب از نظر مشتريان بسيار مقرون به صرفه وموثر است . اگر چه نمايشگرهاي LED شهري در ابتدا نياز به سرمايه گذاري سنگين دارد ولي هزينه هاي بعدي آن بسيار پايين تر است از آنجا كه تمام پيامهاي تبليغاتي مي توانند با يك دستور ساده و از يك مركز كنترل عوض شوند بدون اينكه هزينه اي براي چاپ و يا نصب آن بروي بيلبوردهاي معمولي پرداخت شود.

آخرین مسئله در نظر گرفتن: پویایی تصویر ویدئویی:مدتها پیش (در آغاز قرن 21) اداره فدرال بزرگراه (FHWA) علائم راهنمايي را با استفاده از نمايشگرهاي LED در امتداد بزرگراه های ایالات متحده را نمايش داد. تابلوهای تبلیغاتی دیجیتال در آن زمان هنوز تازگی داشتند و استفاده آنها بسيار با ترس و محتاطانه توصيه مي شد، بیلبوردهای تبلیغاتی LED ر در حالت نمایش اسلاید با تغییر تصویر در هر 8 ثانیه به كار گرفته شد. در برخي از ایالات هنوز تابلو هاي LED از قوانين قديمي پيروي مي كنند.

از آن زمان به بعد تابلوهای دیجیتال در فضای باز رايج شدند،آمار و اسناد زيادي در مورد كاربرد و ايمني آنها در دسترس است در بسياري از بيلبوردهاي نصب شده بر روي ساختمانهاي آمريكا استفاده از ويدئو آزاد شد.در برخي از كشورهاي ديگر نيز ازدياد تبليغات شهري با در نظر گرفتن چهارچوبهاي اصولي باعث نابهنجاري در شهر نشد. به عنوان مثال، در چین هزاران تلویزیون شهری در امتداد جاده ها و بدون هیچگونه محدودیت وجود دارند. بیلبوردهای دیجیتال به سادگی روی رانندگان تاثیر نمی گذارد.

اروپا براي مدتي از دنباله روي آمريكا خودداری کرد. برای مدت زمان طولانی بسیاری از کشورهای اروپایی محدودیت های زيادي در بكارگيري نمايشگرهاي LED تبليغاتي جدید داشتند اما در انگلستان بالاخره نمايشگرهاي LED محدوديتهاي اداري را در آستانه المپيك لندن شكست و امروزه درخواستهاي زيادي براي نصب و راه اندازی تابلوهای تبلیغاتی دیجیتال جدید، از جمله در مناطقي مانند بزرگراهها به شوراهاي شهر رسيده است.

به عنوان مثال، نمايشگرهاي شهري در ایالات متحده آمریکا و اروپا به طور عادي در برنامه های امنیت عمومی مانند AMBER Alert گنجانده شده است. در جولای 2012 ،اطلاعات موفقيت آميز در مورد جستجو برای یک نوجوان گم شده در انگلستان پس از فقط یک روز عمليات با استفاده از تلويزيون هاي شهري بدست آمد.

تلویزیون شهري و پيامهاي اضطراري

موقعیت های اضطراری را فراموش نکنید، مثلا سانحه برج های دوقلو نیویورک را به ياد بياوريد، زمانی که تابلوهای تبلیغاتی دیجیتال در سراسر کشور به تلویزیون های بزرگ خیابانی برای پخش زنده تبدیل شدند.

تلويزيون هاي شهري و اجاره تلویزیون شهری که فقط حامل های تبلیغاتی هستند به مدت طولانی متوقف بودند. اما امروزه نقش مهمی در اطلاع رسانی عمومی در مورد رویدادهای جاری یا اضطراری، فوری یا مفید را ايفا مي كنند .نمايشگرهاي ديجيتال شهري باعث خلق رسانه هاي اطلاعاتي مدرن و جديد در خيابانها و ميادين شهرها شده است.

در اين مورد خواسته شهرداريها و مقامات شهري درباره منع يا محدوديت استفاده ازنمايشگرهاي شهري مانند شنا كردن در خلاف جهت آب است وبسیار بی فایده است!

آدرس تماس

با ما تماس بگیرید :

دفتر فروش :

تهران - خیابان ستار خان - روبروی برق آلستوم- پلاک834

                    


تلفکس :      44299755 -021 (8 خط)

همراه : 09126630257