رنگ و رابطه تابلو روان‌ ها


همانگونه که می‌دانیم رنگ بر منش و رفتار و حواس آدمی تاثیر می‌گذارد. رنگ‌ها قادرند اثرهای مثبت و خوب یا منفی و بدی را در اطرافمان پراکنده کنند. رنگ‌ها بر ابعاد، فاصله، بر توانایی انعطاف، دما، سختی و وزن وسایل تاثیر می‌گذارند. پس رنگ عامل خیلی مهمی در طراحی متن و انیمیشن برای استفاده در تابلو ال‌ای دی یا تابلو روان‌ها است.
تاثیر رنگ در شهر با تابلو روان‌
رنگ یکی از جلوه‌های قابل توجه زندگی شهری امروزه است. همانگونه که مبلمان خانه و پیرامون محیط مسکونی بایست دارای انسجام و نظم در گزینش رنگ‌ها باشد جز به جزء شکل بخش شهر هم در صورت پیروی از اصلهای ترکیب و انسجام در رنگ‌ها مکانی خوشایند و آرام بخش را برای شهروندان فراهم خواهد کرد. رنگ در طراحی‌های تابلو روان بایست به گونه‌ای باشد که منجر به آلودگی رنگی و دیداری شهر نگردد.
رنگ در شهرهای سنتی
رنگهای طبیعی، مصالح بومی که بنا‌ها توسط آن‌ها بنا می‌شدند، به شهر سیمایی منسجم و یکرنگ می‌داد و با روحیه، آب و هوا و فرهنگ مردم تطبیق داشت و جلوه‌ای از شناسنامه شهر شمرده می‌شد. بنابراین شهر هویت رنگی ویژه و مخصوص به خودی را دارا بود. رنگ در شهرهای مدرن ابزاری برای خودنمایی شده است. به کارگیری رنگهای تند و مختلف در تبلیغات خیابانی (که سهم زیادی از آن وابسته به تابلو روان‌ها است) منجر به آشفتگی افراد در مکان‌ها شده است. به این خاطر که هر رنگ پیام و بارمعنایی ویژه‌ای را با خود به همراه دارد و هنگامی که بدون توجه به پیام پنهان در رنگ‌ها از آن‌ها کار می‌کشیم مکان شهری مبدل به یک تابلوی رنگی بی‌هویت می‌گردد که فقط باعث دلگیری، افسردگی، و خشن بودن افراد اجتماع می‌گردد و در نتیجه پیرامون ما به فضایی غمکین و نامطلوب بدل می‌شود.
رنگ و ارتباط بخشی از ماهیت و سرشت آدمی است و به ترقی و رشد آدمی یاری می‌رساند. رنگ درخور در طرح تابلو روان و تلویزیون شهری می‌تواند به این رشد و بالندگی کمک بسزایی نماید.
رنگ تابلو روان‌ها برای اثرگذاری بیشتر در فضای پیرامون
متخصصان به علت تعداد بیشتر محصولات تبلیغ شده در سطح شهر (به ویژه از طریق تابلو روان) تخمین مدت خیره شدن به هر محصول توسط بینندگان (تابلو روان یا تلویزیون شهری) را در حدود یک ثانیه ارزیابی کردند و این با سرعت رعد ۱/۲۵ حدود۵۰ تصویری که بر روی مردمک یا شبکیه چشم بدون آنکه فرد متوجه آن شود ثبت می‌گردد.
تبلیغات محیطی با استفاده از تابلو روان و تلویزیون شهری
تبلیغات محیطی با استفاده از تابلو LED یا تابلو روان، ارتباط آدمی با فضای پیرامونش می‌باشد و به مثابه یک مدیا باعث آگاهی در تماشاگران می‌گردد. تبلیغات محیطی با استفاده از تابلو ال‌ای دی یا تابلو روان معمولا در اکثر تابلو LED، تابلو روان، تلویزیون شهری، بیلبورد، پوس‌تر و عکس‌های نقاشی شده که هر یک دارای ابعاد مختلفی می‌باشند، که در سطح شهر به چشم می‌آید.

تبلیغات در سه سطح زیر دسته بندی می‌گردد:
۱.     سطح اول (intensive) با شدت و با اهمیت
۲.     سطح دوم (preventive) بیانگر و گویا
۳.     سطح سوم (minimum) حداقل و کمینه
مطابق با آمارهای کمی حاصل شده از نظر سنجی‌ها و پژوهش‌ها، تابلو ال‌ای دی، تابلو روان و تلویزیون شهری با طراحی درخور در سطح اول جای دارد.

رنگ در تابلوهای تبلیغاتی به ویژه در تابلو ال‌ای دی و تابلو روان
هر رنگی مفهوم و حالتی ویژه را تداعی می‌کند. افزون بر این رنگ‌ها در هر فرهنگی مفاهیم متفاوتی را دارا هستند، نکته دیگر برخورد رنگ‌ها می‌باشد. به عنوان نمونه مشکی و زرد، قرمز و زرد، یا سفید و قرمز نتیجه‌های مثبت و خوبی را به وجود می‌آورند. در بیلبورد‌ها و تابلو ال‌ای دی یا تابلو روان به خاطر سرعت بیشتر وسایل نقلیه، بعضی از رنگ‌ها با زمینه‌هایشان ترکیب شده و به خاطر خطای دید خوب خوانده نمی‌شوند. به عنوان نمونه رنگ قرمز با زمینه تیره و یا نوشته‌های آبی بر روی زمینه بنفش. در یک مسیر دراز و یکنواخت، یک تابلو ال‌ای دی یا تابلو روان با کنتراست رنگی بیشتر می‌تواند برای چند لحظه حواس راننده را منحرف و او را وادار به تابلو نگاه کند و یا برعکس تنوع رنگ تابلو ال‌ای دی در شهر می‌تواند منجر به خستگی چشم راننده‌ها شود، بنابراین بهتر است بر روی زمینه‌های روشن از نوشته‌های تیره و بالعکس بر روی زمینه تیره از نوشته‌های روشن بهره برده شود، تا می‌توانید از خطوط رنگی نوشته زیاد استفاده نکنید، این موضوع خواندن را دشوار می‌کند.

تلویزیون شهری اینستاگرام

آدرس تماس

با ما تماس بگیرید :

دفتر فروش :

تهران - خیابان ستار خان - روبروی برق آلستوم- پلاک834

                    


تلفکس :      44299755 -021 (8 خط)

همراه : 09126630257