نکته هایی مهم درباره انتخاب ماژول تلویزیون شهری مناسب و کارآمد

ماژولال ای دییا همان ماژول تلویزیون شهری بلوک های آماده شده ای از ماتریس هایال ای دی می باشند که به آسانی و سریع به هم وصل می شوند و با بکارگیری درست برد کنترل و پاور سوئیچینگ درخور مانند CL-POWER که بهترین برند پاور سوئیچینگ موجود در بازار تلویزیون شهری است و سرانجام یک تلویزیون شهری حرفه ای و یا یک تابلو فول رنگی تلویزیون شهری ساخته می گردد.

در کیفیت یک ماژول چهار چیز دخیل می باشد:

۱-نوع برد ماژول

۲-نوعال ای دی استفاده شده

۳-چگونگی سرهم بندی قطعه ها روی برد

۴- اعتبار و خط مشی فروشنده آن.

بر عکس تصور همه، هیچ ربطی میان کیفیت و شفافیت یک ماژول و کد نگاشته شده در پشت آن نیست. این کدها که معمولا به طور ۷۰۱،۸۰۶،۸۰۱ می باشند تنها و تنها نشانگر مدل طراحی برد ماژول هستند ، در صورتی که کیفیت و شفافیت ماژول تنها به برد آن ربط ندارد بلکه به قطعاتی که تولید کننده ماژول هم از آنها بهره برده شده است هم ربط دارد، در واقع کمپانی های سازنده ماژول قادر هستند قطعه هایی با کیفیت های مختلف روی بردهای همانند سرهم بندی کنند.

وارد کننده های مختلفی در بازار می باشند که قادر هستند از تولیدکنندگان معتبر و یا غیر معتبر ماژول های شان را بخرند مطابق با این شرایط برای انتخاب یک ماژول با کیفیت باید به اعتبار و تجربه شرکت وارد کننده متکی باشیم.

انتخاب ماژول تلویزیون شهری-۷۰۱ یا ۸۰۶ یا ۸۰۱؟

حتمن در هنگام زمان خرید ماژول تلویزیون شهری با عبارات ۸۰۶ و یا ۷۰۱ روبرو شده اید و هر فروشنده ای با توجه به ماژولی که میفروشد از کد کالای خود تعریف می کنید!

در واقع از نظر ساختاری هیچ تفاوت میان ماژول ۸۰۶ و ۷۰۱ نیست و به آسانی می توانند جای همدیگر را بگیرند. بنابراین این فکر که به عنوان نمونه ماژول ۷۰۱ از ۸۰۶ بهتر می باشد از کجا آمده است؟ پاسخ این پرسش تنها یک نکته است: ترفندهای تبلیغاتی کاملا ابتدایی و به دور از بحث های علمی!! متاسفانه خیلی از واردکنندگان عمده ماژول تلویزیون شهری اصلاعات چندانی از ساختار ماژول در دست ندارند و تنها به منزله میانجی میان فروشنده چینی و خریدار ایرانی می باشند. لذا مجبور به استفاده از این طور ترفندها می شوند. بنابراین در عمل هیچ تفاوتی میان ماژول ۸۰۶ و ۷۰۱ نیست!

بنابراین چرا ۸۰۶ یا ۷۰۱ ایجاد شده است؟ اینها همه مربوط به طراح نخستین برد مدار چاپی(PCB) ماژول تلویزیون شهری می گردد که با توجه به طراحی که دارد برای آن اسم هایی انتخاب نموده اند. کدهای بسیاری هم هستند مانند ۸۰۱، ۹۰۱ ، ۷۰۸،۷۰۲ و غیره!

بنابراین راه حل معلوم کردن و دانستن ماژول تلویزیون شهری درخور و خوب کدام هست؟

در یک ماژول تلویزیون شهری فاکتورهای زیادی دخیل می باشند که منجر به تغییرات در ساختار و قیمت آن می گردند. این فاکتورها را اینگونه می توان برشمرد :

۱-کیفیت و ساختار برد مدار چاپی

۲-کیفیت ال ای دی ها و قطعه های استفاده شده

۳-جنس و طراحی قاب و بدنه ماژول

۴-تست و عیب یابی ماژول

کیفیت و ساختار برد مدار چاپی:

یک برد مدار چاپی به طوری که از طراحی شایسته ای برخوردار نباشد در فرکانس بالا و رفرش بالا که بیشتر در تابلوهای طیف دار دیده می شود جوابگو نخواهد بود و به آسانی نویز خواهد داشت. توجه به اینکه طراحی یک برد مناسب است از جمله اصلی ترین فاکتورها می باشد.

نکته: البته در کل ساختار ماژول ۷۰۱ خیلی هم ساختار خوبی نیست. البته ماژول های ۷۰۱ ی هم در بازار هستند که بهترین ماژول بازار شمرده می شوند که کمتر وارد کننده ای آنها را وارد می کند.

کیفیت ال ای دی ها و قطعه های استفاده شده :

قطعه های مصرفی و کیفیت آنها اثر خیلی خوبی در کیفیت نهایی ماژول دارند. البته دانستن کیفیت قطعه ها حتی برای یک مهندس الکترونیک با سابقه هم سخت می باشد به این خاطر که همه قطعه های موجود بر روی بردها امکان اصل و کپی بودن را دارا هستند و خود ال ای دی ها هم در کارخانه های مختلفی تولید می شوند. ال ای دی ها بسبا توجهته به نور، زاویه دید و شرکت سازنده آن مختلف می باشند و سنجش این در بسیاری از موردها تنها از شرکت مبدا چینی امکان پذیر می باشد. پس شناسایی این یک مورد تنها به تجربه شما از آن برند و فروشنده دارد.

جنس و طراحی قاب و بدنه ماژول:

توجه به طراحی و جنس بدنه ماژول هم از سایر موردهای پراهمیت می باشد. بدنه مناسب بایست از مواد درجه یک و خوب تولید شده باشد و مقاومت خوبی در برابر نور و یا ضربه های احتمالی و نفوذ عوامل طبیعی را دارا باشد. این نکته بویژه در ماژول های بیرونی (Outdoor) مهم می باشد چون در برابر مستقیم عوامل طبیعی می باشند. بسیاری از ماژول های موجود در بازار دارای بدنه های از جنس مواد بازیافتی می باشد. البته این نکته را می توان با توجه به بدنه ماژول نسبتا دانست. چون مواد بازیافتی از حالتی تار و شبیه به رنگ خاکستری دارا می باشند ولی بدنه با جنس مرغوب از بدنه شفاف و ظاهر خوبی برخوردار است.

نکته: اغلب وزن بیشتر یک بدنه منجر به پدید آمدن مقاومت بیشتر ماژول می شود . پس تلاش می کنند ماژول هایی با وزن بیشتر را به کار بگیرند.

نخستین مورد، توجه به ساختار سایه بان (ابرو) ال ای دی ها می باشد. این سایه بان بایست از اندازه و شکل خوبی برخوردار باشد. در صورت بلند بودن بیش از حد زاویه دید را محدود می کند و در صورت کوتاه بودن در مقابل نور خورشید عملکرد مناسبی ارائه نمی دهد. دومین نکته در سایه بان نبود چسبیدگی همه آنها به همدیگر می باشد چون در صورت نبود فاصله، آب یا ذرات رطوبتی مسیر شان را به پائین نمی یابند و در بالای ابروها می مانند.

سومین نکته در سایه بان داشتن شکل محدب و زاویه ای برای سرازیر شدن آب و رطوبت است. عامل دیگر در بدنه طراحی کلی جهت تعبیه ماژول است . در پشت هر ماژول محل هایی جهت پیچ شدن به بدنه می باشد. تعداد این جاها به دو شکل ۶ تایی و ۱۰ تایی می باشد. بعضی از شرکت ها فقط برای پایین آوردن هزینه های انتهایی تعداد ۴ پیچ و گاهی برخی ۶ پیچ را حذف می کنند ولی امکان مانور نهایی را از خریدار می گیرند.

آدرس تماس

با ما تماس بگیرید :

دفتر فروش :

تهران - خیابان ستار خان - روبروی برق آلستوم- پلاک834

                    


تلفکس :      44299755 -021 (8 خط)

همراه : 09126630257